Opinie naszych Klientów:

"Po wprowadzeniu systemu Preactor czas potrzebny na zaplanowanie zleceń, został skrócony."


Drukarnia Opolgraf wykorzystuje system Preactor do planowania druku książek. PDF Drukuj

Opolgraf SA jest firmą zajmującą się drukowaniem i oprawą książek. Zatrudnia ok. 150 pracowników a rocznie produkuje ponad 1700 tytułów w ok. 8 milionach egzemplarzy.

Opolgraf jest uznawany za jedną z najlepszych drukarni dziełowych w kraju. Współpraca z największymi i najbardziej znanymi wydawcami z Polski i krajów Europy Zachodniej dowodzi, że jesteśmy gotowi spełnić nawet najostrzejsze stawiana nam kryteria. Elastyczność, otwartość, rzetelność, terminowość dostaw i natychmiastowa komunikacja z klientami to największe zalety Opolgrafu a jednocześnie cele ciągłego udoskonalania.

 

Drukarnia Opolgraf specjalizuje się w drukowaniu monochromatycznym i pełno-kolorowym na szerokim wyborze rodzajów papieru, wysokiej jakości oprawą (zarówno miękką jak i twardą) i dowolnym rodzajem łączenia – szyciem, Hotmelt i PUR. Okładki mogą być proste (jednostronne) lub też ze skrzydełkami, lakierowane, laminowane itp. Drukujemy również pełno-kolorowe czasopisma, ulotki, plakaty i katalogi.

 

Program Preactor FCS200 został wprowadzony w Opolgrafie SA na początku marca 2006 aby pomóc w planowaniu kompleksowego procesu drukarskiego. Implementacja systemu została przeprowadzona przez firmę Pretczyński – partnera Preactor Systems w Polsce.

Jerzy Nagórski – ówczesny prezes Opolgrafu wyjaśnia dlaczego wybrał system Preactor:

„Oferuje on bezkonkurencyjne narzędzia, elastyczność i przyjazny interfejs użytkownika jednocześnie pozwalając prowadzić bardzo skomplikowane planowanie zadań. Wyobraźmy sobie złożoność próby zaplanowania 100 jednoczesnych cyklów produkcyjnych książek, z których każdy znajduje się w jednej z ok. 60 różnych faz produkcji, biorąc pod uwagę liczbę ok. 30 wykorzystywanych maszyn, ponad 30 pracowników na każdej zmianie i produkcję prowadzoną przez 24 godziny, 6 lub 7 dni w tygodniu. Ilość możliwych kombinacji może przerazić nawet najlepiej wyszkoloną załogę. Teraz mogę za to z łatwością odpowiedzieć na pytania klientów o to kiedy będą mogli otrzymać gotową książkę biorąc pod uwagę wszystkie możliwe zależności (np. dostępność papieru czy zatwierdzenie ozalidów przez klienta). Wierzcie mi lub nie: przy użyciu Preactora takie zadanie to kwestia minut. Jest to naprawdę niezrównane narzędzie. Bardzo istotną opcją systemu jest również możliwość ręcznej modyfikacji, tworzenia i usuwania dowolnej fazy produkcji jeżeli nie są dostępne ustalone reguły ponieważ nie wszystko musi odbywać się automatycznie

Najważniejszym czynnikiem była integracja Preactora z już istniejącym w Opolgrafie systemem.

Obecnie Preactor pracuje jako narzędzie planowania z dwu-kierunkowym przepływem danych. Wprowadzane są do niego nowe zamówienia klientów Opolgrafu a z drugiej strony wszystkie wykonane prace są raportowane z kilku terminali aby poinformować, jaki proces i którego zamówienia został już ukończony. „Dzięki temu proces produkcyjny wyświetlany przez Proactor może zostać uaktualniony w przeciągu kilku minut”, mówi analityk produkcji Opolgrafu odpowiedzialny za obliczenia, raportowanie i planowanie.

Analityk produkcji, który nadzoruje proces planowania produkcji w Opolgrafie tak opisuje sposób w jaki Preactor wspomaga pracę firmy: „Na codziennych zebraniach prezes omawia aktualnie wykonywane prace z kluczowymi kierownikami i handlowcami Dyskutuje się prognozy i szczegóły procesu produkcyjnego oraz nowe i pilne zamówienia, zmiany zamówień i kwestie poprawy jakości. Każdego dnia podczas tych wielopoziomowych narad z wykorzystaniem Preactora kontrolowane są kolejki produkcyjne na poszczególne maszyny drukarskie i introligatorskie. Preactor wyświetla obecne i nadchodzące zamówienia i w razie potrzeby pozwala kierownictwu dowolnie zmieniać kolejność, a nawet dzielić produkcję dając również dostęp do danych o ostatnio ukończonych projektach. Plany są wyświetlane na dużym ekranie, co pozwala na otwartą dyskusję ze wszystkimi pracownikami. Dlatego właśnie każda osoba odpowiedzialna ma natychmiastowy i ciągły wgląd w sytuację firmy w bardzo zmiennym środowisku wewnętrznym. W rezultacie jesteśmy w stanie bezzwłocznie udzielać odpowiedzi na zapytania klientów oraz szybko reagować na wszystkie wydarzenia zaistniałe w firmie”.

Skomentował również zmianę nastawienia po ukończeniu pierwszej części implementacji: „Pod koniec 2007 roku zdaliśmy sobie sprawę, że Preactor zawiera ogromną ilość, niewykorzystywanych przez nas, danych. Stało się tak dlatego, że w Preactorze zaplanowana była kolejka na każdą maszynę lub proces, nawet tam gdzie operujemy raczej w oparciu o szybkie decyzje powodowane potrzebą chwili (krótkie operacje), dostępność pracowników (głównie prace wykonywane ręcznie) lub w studiu CtP gdzie dziesiątki prac jest wykonywanych codziennie z bardzo krótkim czasem na odpowiedź. W tych procesach nie ma potrzeby planowania przewidywanej kolejności zadań, szczególnie, że informacje w terminalach są uaktualnianie dwa razy dziennie. Inaczej niektóre operacje byłyby wykonywane z opóźnieniem – dopiero po otrzymaniu zlecenia z Preactora”, twierdzi analityk produkcji Opolgraf.

Dlatego Opolgraf zaproponował uproszczenie planowania w Preactorze przez wyłączenie części procesów ze szczegółowego planowania komputerowego. W odpowiedzi Michał Prętczyński stworzył modyfikację, która pozwala określić, które procesy są wyświetlane i mogą być edytowane/planowane przy użyciu Preactora. Te, które przesyłane są do terminali bez zmian pochodzą z równoległej pomocniczej bazy danych bez potrzeby wykonywania dodatkowych operacji. Przedstawiane są one w terminalu jak gdyby Preactor był niewidoczny – bez zmian kolejności, edycji harmonogramu i feedbacku wyświetlanego w Preactorze (feedback działa tylko dla planowanych operacji). „Dzięki temu uproszczeniu osiągnęliśmy kolejny cel; teraz Preactor pracuje o wiele szybciej w porównaniu z wersją prowadzącą pełny zapis procesu produkcyjnego. Teraz zawiera on „tylko” kilkaset operacji zamiast kilu tysięcy jak to miało miejsce wcześniej. Sprawia to, że praca z Preactorem jest jeszcze bardziej efektywna, szybsza i przyjaźniejsza dla użytkowników. „Gdybyśmy potrzebowali zaplanować dalsze procesy w Preactorze, nie będzie potrzeby prosić o pomoc firmy Pręczyński, będziemy mogli to zrobić sami w przeciągu kilku minut” – mówi z satysfakcją Analityk produkcji Opolgraf.

Michał Prętczyński był odpowiedzialny za implementację procesu i wyjaśnia szerszy kontekst pracy wykonanej wspólnie z Opolgrafem S.A.: „Jest ważne, żeby zrozumieć, że to nie była implementacja, którą można by uznać za ukończoną w jakimś konkretnym momencie. Na początku naszym celem było stworzenie interaktywnego harmonogramu z określonymi zasadami planowania, ale w zależności od potrzeb pozwalającemu osobom odpowiedzialnym ustalać kolejność krytycznych procesów ręcznie. W tym posunięciu zintegrowaliśmy również Preactora z istniejącym systemem Opolgrafu S.A. Firma zainwestowała w rozbudowę swojej infrastruktury informatycznej i zmieniła swój własny system co sprawiło, że uaktualnianie informacji w Preactorze o wykonaniu zaplanowanych procesów może odbywać się bezpośrednio z terminali. Ostatecznie stworzono też dodatkowe możliwości raportowania. Byliśmy w stanie szybko wprowadzić te zmiany ponieważ Preactor jest elastycznym systemem pozwalającym na dokonanie istotnych zmian bez konieczności modyfikacji głównego kodu. Krok po kroku wraz z rozwojem firmy zbliżamy się do wprowadzenia pełnej automatyzacji planowania.”

W kategorii KOMUNIKATYWNOŚĆ potentaci rynku wydawniczego w Polsce przyznali opolskiej drukarni I miejsce (ranking miesięcznika „Wydawca” - 2007 rok) i tu na pewno nie bez znaczenia okazał się fakt wykorzystywanych przez Opolgraf zaawansowanych informatycznych narzędzi obliczeniowych i planowaniu produkcji przy pomocy Preactora.

 

Cytaty o planowaniu

"Każdy ma jakiś plan...dopóki nie zostanie trafiony." - Mike Tyson

 

Szukaj
Stworzone dzięki Joomla!. Valid XHTML and CSS.